Przejdź do głównej zawartości

Zagrożenia związane z dezinformacją

Rozpowszechnienie Internetu otwarło przed nami nieskończone możliwości. Najświeższe wiadomości z kraju i ze świata, nowinki naukowe i techniczne, odpowiedzi na nurtujące nas pytania - wszystko to wydaje się oddzielać od nas jedynie parę kliknięć myszki. Mnogość dostępnych dla nas informacji niewątpliwie potrafi być przytłaczająca i niejednokrotnie odnalezienie wiarygodnych źródeł i sprawdzonych informacji sprawia dużą trudność. Szczególnie młodym ludziom, którzy niestety niejednokrotnie bezkrytycznie podchodzą do odnajdywanych treści i w większości przypadków uznają je za prawdziwe. 

Fot. iStock

Świadczy to między innymi o sile mediów, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy. To właśnie media wpływają na kształtowanie opinii oraz sytuacji społeczno-politycznej zarówno w Polsce jak i za granicą. Osiąga się to przy wykorzystaniu najróżniejszych technik manipulacyjnych, takich jak fake news, cenzura, propaganda, czy inżynieria społeczna. 

Problem, choć obecny od zawsze, szczególnie uwidocznił się w czasie trwającej obecnie pandemii, która z dnia na dzień zmusiła wszystkich do przeniesienia praktycznie całej swojej działalności do świata wirtualnego. W ten sposób pracujemy, uczymy się, utrzymujemy kontakt z bliskimi. Nie jest to jednak wszystko. Nasilenie się zjawisk manipulacji oraz błyskawiczne rozpowszechnianie się w sieci informacji nieprawdziwych jest na tyle alarmujące, że World Health Organization (WHO), będące organizacją działającą w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych mówi już nawet o ,,infodemii”.

Fot. Adobe Stock

Biorąc pod uwagę wszystko to pod uwagę, pytanie ,,Jak można przeciwdziałać dalszemu sianiu dezinformacji na mediach społecznościowych?” zdaje nasuwać się samo. Trudno jednak udzielić na nie w pełni satysfakcjonującej odpowiedzi. Bez wątpienia za punkt wyjścia należałoby przyjąć ogólnorozumianą edukację w zakresie korzystania z mediów oraz czyhających tam na nas zagrożeń, innych niż cyberprzemoc czy złodzieje tożsamości. W świecie przeładowanym danymi oraz opiniami ,,ekspertów” młodzi ludzie wydają się być postawieni na z góry straconej pozycji. Pozbawieni wiedzy z zakresu manipulacji stają się łatwym celem. Edukacja w tym kierunku jest więc pierwszym krokiem w stronę przygotowania młodzieży do życia w świecie przeładowanym różnorodnymi informacjami. 

Pomimo niezaprzeczalnej potrzeby edukacji młodych z zakresu chociażby krytycznego myślenia, odróżniania prawdy od fake newsów, czy nawet czegoś równie banalnego jak porównywanie odnalezionych w Internecie wiadomości z niezależnymi źródłami, polska edukacja nie dostarcza młodzieży tego, czego tak bardzo potrzebują w dzisiejszych czasach. 

Rys. "zdezINFORMOWANI"

Skąd więc czerpać wiedzę na ten temat? Najlepiej zapoznać się z publikacjami ekspertów, jak chociażby ,,Światy równoległe” autorstwa dziennikarza naukowego Łukasza Lamży, który szczegółowo omawia różnorodne pseudoteorie dostępne w Internecie przedstawiając równocześnie skuteczne sposoby korygowania ich za pomocą publikacji naukowych oraz logicznego myślenia. Warto również śledzić działalność różnorodnych projektów społecznych zajmujących się tą tematyką. Jednym z nich są na przykład „zdezINFORMOWANI” – projekt realizowany przez grupę ośmiu dziewczyn prowadzących na mediach społecznościowych kampanię przeciw dezinformacji. Więcej informacji na temat ich działalności można odszukać na stronie internetowej www.zdezinformowani.com lub na projektowym Facebooku czy Instagramie, do czego serdecznie zachęcam. 

Karolina Świstuń

członek zespołu "zdezINFORMOWANI"

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Panie Areczku, pan jest za młody na umowę..."

Młode osoby są szczególnie narażone na oszustwa ze strony pracodawców. Co jest tego przyczyn ą , dlaczego młodzi na tym tracą i jak się przed tym przestrzec? W liceum, technikum czy szkole branżowej osoby uczące się, często podejmują pracę nie tylko w wakacje, ale także w roku szkolnym. Młodzi i niedoświadczeni pracownicy stanowią łakomy kąsek dla wszelkiej maści oszustów. Przedstawmy pokrótce kilku z nich. Fot. Facebook/Panie Areczku - memy o pracy Na rekrutera Załóżmy, że dana osoba szuka pracy w internecie na różnych portalach. Przeglądając setki ofert, trafia nagle na tę idealną. Dogodne warunki, wspaniała płaca i tylko kilka dokumentów –  niewiele kroków do spełnienia. S ytuacja komplikuje się w momencie wysłania swoje go CV na podany adres mailowy. Wtedy, po krótkim czasie przychodzi wiadomość od nie byle kogo nadawcą jest międzynarodowa firm a, która chce nas zatrudnić . Z radością wypełniamy zgłoszenie. Ale zaraz. Przecież w tamtej wiadomości nie było nawet loga firmy

Sąd sądem...

„Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie” powiedziała Leonia Pawlak do swojego syna jadącego na rozprawę sądową równocześnie podając mu granat. Ta scena z kultowego filmu „Sami swoi” nie straciła nic ze swej aktualności. Oczywiście w rozumieniu samego podejścia do kwestii prawa i poczucia sprawiedliwości (bo zapasy drugowojennych granatów stety/niestety szybko się skończyły; ewentualnie czekają na jakiś napad mafii jak w Wilkowyjach). Świadczy o tym współczesne powiedzonko „zasady są po to, aby je łamać”. Już na pierwszy rzut oka widać, że świadomość i kultura prawna w naszym społeczeństwie nie jest powalająca. I choć mamy na to, moim zdaniem, przekonujące wytłumaczenie, którym jest doświadczanie przez dwieście lat (jak nie zabory, to dwa totalitaryzmy i dwa autorytaryzmy) prawa, które w głównej mierze tworzone było przeciw ludziom, to jednak pasowałoby coś z tą świadomością i kulturą prawną Polaków zrobić. Fot. Kadr z filmu "Sami swoi" (1967), reż. Sylwester C

Dziennikarstwo obywatelskie - czy uratuje polskie media? [PODCAST zdezINFORMOWANI]

O dziennikarstwie obywatelskim w praktyce razem z zespołem zdezINFORMOWANI miał okazję porozmawiać członek naszego Stowarzyszenia Łukasz Trzaska. W wywiadzie możecie znaleźć odpowiedzi na pytanie czym tak właściwie jest taki rodzaj dziennikarstwa, kto może się nim zajmować i czy może ono zapobiegać dezinformacji. Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy do wysłuchania podcastu (na YT lub w serwisie Spotify ). A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat m.in. medialnych manipulacji, fact-checkingu oraz szukania wiarygodnych źródeł informacji serdecznie zachęcamy do sprawdzenia strony https://zdezinformowani.com/ , a także do śledzenia zdezINFORMOWANYCH w mediach społecznościowych . Rys. zdezINFORMOWANI Łukasz Trzaska Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce